12 października obchodzimy Światowy Dzień Wzroku. Zapraszamy do zapoznania się z informacjami i prezentacją na temat wzroku. Przygotowała ją Angelika Głowicka – pedagog w Powiatowym Centrum Wspierania Edukacji w Olecku.
Niewyraźne widzenie to coraz częstsza przypadłość naszych czasów. Codzienne korzystanie z komputerów i smartfonów oraz długotrwała praca w bliskich odległościach przyczyniają się do pogorszenia wzroku. Wszechobecne zaburzenia widzenia skłaniają nas do działania w celu poprawy wzroku.
Coraz częściej szukamy więc prostych, domowych sposobów, jak poprawić wzrok i polepszyć ostrość widzenia.
Jeśli świadomie dbasz o zdrowie, zwróć uwagę także na wzmocnienie wzroku.
Prawie 90 % wszystkich odbieranych bodźców trafia do nas za pomocą tego narządu.
Jak poprawić wzrok?
Noś odpowiednie okulary.
Jeśli masz już stwierdzoną wadę poprawa jakości wzroku w najprostszej postaci to coś, o czym często nie myślisz – noszenie okularów lub soczewek! Wsparcie, jakie daje oczom korekcja w postaci okularów lub soczewek sprawia, że mięśnie oka są dużo mniej napięte, co pozwala na łatwiejszą regenerację oka.
Odżywiaj się zdrowo.
- Luteina – żółty barwnik gromadzący się w siatkówce oka, szczególnie w plamce żółtej. Odpowiada za ochronę oczu przed promieniowaniem UV i światłem niebieskim. Luteina występuje między innymi w produktach takich jak: jarmuż, szpinak, natka pietruszki, cukinia, brokuły.
- Witamina C – wspiera poprawną produkcję filmu łzowego, poprawia poziom ukrwienia naczyń gałki ocznej i zapobiega rozwojowi zaćmy. Produkty, które zawierają dużo witaminy C to między innymi: pomarańcza, kiwi, cytryna, grejpfrut, papryka.
- Witamina D – przyczynia się do regulacji ciśnienia w gałce ocznej. Zawierają ją między innymi tran, jaja, mięso.
- Witamina E – przyczynia się do zachowania sprawności i ostrości wzroku, wzmacnia naczynia krwionośne w gałce ocznej. Posiadają ją np. oliwa z oliwek, migdały, orzechy laskowe,olej słonecznikowy.
- Witaminy z grupy B – zapobiegają nadmiernemu zmęczeniu i przesuszeniu oczu. Ważne dla oczu witamina B1 (tiamina), witamina B2 (ryboflawina) i witamina B6 (pirydoksyna) znajdziemy między innymi w otrębach, kaszy gryczanej, fasoli, twarogu, jajkach, ziemniakach, marchwi i rybach.
Ćwicz mięśnie swoich oczu.
Zapraszamy do prostych i skutecznych ćwiczeń na oczy i wzrok. Znajdziesz je tutaj.
Naświetlaj swoje oczy.
Usiądź wygodnie, skieruj twarz w stronę światła – wykorzystaj np. promienie słońca padające przez okno lub ciepłe światło z żarówki w pokoju. Rozluźnij mięśnie ciała i zamknij powieki.
Światło powinno delikatnie przebijać się przez powieki pobudzając ośrodek wzroku w mózgu. Pozostań przez moment w świetlnej kąpieli, a następnie odwróć wzrok i powoli otwórz oczy.
Czujesz, jak mięśnie gałki ocznej delikatnie pulsują? To dowód wzmocnienia siatkówki oka.
Nawilżaj oczy.
Oko naturalnie posiada film łzowy, który zapewnia mu podstawowy poziom nawilżenia. Wszechobecna intensywna praca w bliży i powiązane z nią rzadkie mruganie przyczynia się jednak do konieczności wsparcia w nawilżaniu spojówki, w razie potrzeby należy więc skorzystać z kropli nawilżających.
Odpowiednie nawilżenie powoduje podniesienie komfortu pracy ze wzmożonym wykorzystaniem oczu i redukuje negatywne efekty zmęczenia.
Oczy warto nawilżać, korzystając z kropel o jak najbardziej naturalnych składach – przy zakupie zwróć więc uwagę na składniki płynu i wybierz preparat o najbardziej naturalnym składzie.
Daj odpocząć swoim oczom.
Ważne dla jakości widzenia są także nasze codzienne zachowania i nawyki. Prowadzony tryb życia wpływa znacząco na wzrok, szczególnie w przypadku osób często korzystających z komputera lub smartfona. Wytężona praca z użyciem monitora w bliskich odległościach jest dla oka nienaturalna, dlatego w codziennym życiu warto wprowadzić zmiany, które działają na korzyść wzroku.
Skuteczne będzie ustalenie przerw od komputera, odpoczęcie od ekranów co najmniej na godzinę przed snem, częste mruganie, oraz codzienne spacery na świeżym powietrzu.
Regularnie badaj wzrok.
Pamiętaj, że jeśli odczuwasz pogorszenie wzroku, warto udać się do okulisty lub optometrysty. Regularne badania wzroku to podstawa. Wizyta u specjalisty konieczna jest przynajmniej raz do roku dla osób posiadających stwierdzoną wadę lub w wieku powyżej 40 lat.