W Europie Środkowej NATO prowadzi ćwiczenia pod kryptonimem STEADFAST DEFENDER-24 (STDE-24). Uczestniczy w nich około 90 tys. żołnierzy z państw NATO i Szwecji. Podczas nich jest sprawdzana zdolność sił Sojuszu do odstraszania i obrony, w tym do odparcia ataku potencjalnego przeciwnika na państwa NATO.
Polska pełni w nich rolę jednego z państw – gospodarzy. Przyjmuje na swoim terytorium znaczną liczbę żołnierzy i sprzętu sojuszników.
Kluczowym elementem STDE-24 jest polskie ćwiczenie narodowe z udziałem sił zbrojnych innych państw DRAGON-24 (DR-24). Rozpoczęło się ono 26 lutego 2024 r.
STDE-24 i DR-24 są ćwiczeniami o charakterze defensywnym. Nie są skierowane przeciwko jakiemukolwiek państwu.
Ćwiczenia w ramach STEADFAST DEFENDER 24 to największy pokaz zdolności obronnych Sojuszu i jego państw członkowskich od 1999 r.
Ćwiczenie DR-24 jest testem zdolności Sił Zbrojnych RP do reakcji na potencjalny wielowymiarowy kryzys o charakterze zbrojnym. Jest w nim zaangażowanych około 20 tys. żołnierzy i 3,5 tys. jednostek sprzętu z 8 państw NATO, w tym około 15 tys. żołnierzy Sił Zbrojnych RP. Zostaną oni sprawdzeni pod względem współdziałania i wykonywania zadań bojowych na lądzie, w powietrzu i na morzu. Zostaną przeprowadzone też działania wojsk w cyberprzestrzeni.
Ćwiczenie jest podzielone na 2 fazy. Podczas pierwszej działania będą prowadzone w realiach sytuacji kryzysowej, a w drugiej − w ramach operacji obronnej. Żołnierze będą wykonywać zadania na terenie ośrodków szkolenia poligonowego i w tzw. terenie przygodnym.
Kluczowymi elementami będą przeprawa wojsk sojuszniczych przez Wisłę i przemieszczenie Sił Szybkiego Reagowania NATO (VJTF), które będzie elementem łączącym DR-24 z ćwiczeniem BRILLIANT JUMP-24. Oznaczać to będzie między innymi, że kołowe i gąsienicowe pojazdy wojskowe będą się przemieszczać również po drogach publicznych na terenie całego kraju.
Więcej tutaj.